Blog

Akupunktura kosmetyczna vs. botoks

2019-08-13

Dwie metody z jednym celem, ale różną drogą do jego osiągnięcia. Która jest lepsza?

 

Zarówno chirurgia plastyczna, jak medycyna estetyczna rozwijają się w zaskakującym tempie. Coraz popularniejsze stają się: lifting, laseroterapia, wstrzykiwanie kwasu hialuronowego i botoksu. Od niedawna równocześnie z tymi zabiegami rośnie zainteresowanie bardziej naturalną metodą odmładzania, jaką między innymi jest akupunktura. Ten stary, choć w naszych stronach stosunkowo nowy, sposób leczniczy pochodzący prosto z medycyny Dalekiego Wschodu przeżywa obecnie swój renesans jako akupunktura kosmetyczna.

 

Runda I: Na czym polega botoks?

Sam botoks to tak naprawdę handlowa nazwa substancji (czyli toksyny botulinowej A), którą wstrzykuje się w odpowiednie miejsca twarzy w celu wygładzenia istniejących zmarszczek. Ma ona na celu rozluźnienie mięśni poprzez sparaliżowanie nerwów prowadzących do mięśni twarzy. Wspomniana substancja produkowana jest przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus i potocznie nazywana “jadem kiełbasianym”, ponieważ w naturalnym środowisku powstaje w zepsutych wędlinach i konserwach.

Botoks, czy też jad kiełbasiany, wstrzykiwany jest najczęściej wokół oczu, na czole i wokół ust, następnie czasowo paraliżując je. W efekcie nasze zmarszczki mimiczne znikają na kilka miesięcy. Jeden zabieg z wykorzystaniem botoksu jest zazwyczaj skuteczny na około trzy miesiące, a następnie pacjent wraca na serię kolejnych zastrzyków. 

Tego typu zabiegi mają na celu tymczasowe pozbycie się zmarszczek (skupiają się na aspektach zewnętrznych), a zatem nieokreślona finałem regularność w ich powtarzaniu jest niezbędna w utrzymaniu pożądanego efektu.

 

Runda II: Akupunktura kosmetyczna

Metoda ta bazuje na igłach umiejscowionych w tzw. punktach bioaktywnych rozszerzając naczynia krwionośne i poprawiając przepływ krwi w ciele. W ten sposób uwalniane są mediatory, czyli substancje fizjologicznie aktywne. W efekcie, dzięki lepszemu ukrwieniu tkanek, dostarczana jest większa ilość tlenu, a wraz z nim substancje odżywcze sprzyjające lepszemu nawodnieniu i przyspieszające usuwanie wielu szkodliwych substancji. Zwiększa się również zdolność komórek w skórze do regeneracji oraz wytwarzania nowych włókien kolagenowych, a więc napięcie skóry ulega widocznej poprawie. Akupunktura działa zatem “od środka”, co widać na zewnątrz.

Faktem jest, że na stałe efekty musimy nieco poczekać, ale regularne powtarzanie spotkań wyraźnie zaowocuje bardziej napiętą, gładszą i promienną skórą. Ponadto, akupunkturą można całkowicie wyeliminować pierwsze oznaki starzenia się, np. kurze łapki wokół oczu. Poza tym, te niepozorne nakłucia poprawiają owal twarzy, znacznie redukując nadmiar skóry w okolicach żuchwy.

Co istotne, zabieg ma charakter relaksujący i wbrew powszechnej opinii- jest właściwie w całości bezbolesny. Jedynie sporadycznie pacjenci mogą odczuwać tępy ból podczas nakłuwania niektórych partii twarzy. Jest to jednak tylko chwilowa niedogodność, a metoda jest oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia. 

 

Runda III: Starcie igieł

Bezpieczeństwo:

Niepodważalnym argumentem przemawiającym za akupunkturą jest fakt, że metoda ta jest w pełni naturalna, a więc nieinwazyjna. W przypadku botoksu, wstrzykujemy do naszego ciała substancję obcą, na którą nasze ciało jest narażone z nie zawsze wyraźnie określonym skutkiem.

Cena:

Stosowanie botoksu chociażby ze względu na swoje szybkie “wygasanie” efektów jest znacznie droższe jeśli patrzymy długodystansowo, również pojedyncze zabiegi z użyciem botoksu kosztować nas będą więcej niż te z akupunkturą, która dodatkowo wpłynie na nasze rozluźnienie, a więc lepsze samopoczucie (taki pozytywny skutek uboczny).

Efekty:

W przypadku botoksu efekt jest wyraźny znacznie szybciej niż przy akupunkturze, niemniej jednak zaledwie “przykrywa” skutki starzenia się- nie eliminuje ich tak, jak to działa w przypadku akupunktury. 

 

And the winner is…

Choć botoks przynosi szybsze efekty od akupunktury, nie utrzymują się one na długo i działają jedynie powierzchownie. Akupunktura kosmetyczna zapewnia nam 100% bezpieczeństwa, pomaga uporać się ze źródłem problemu oraz nie obciąża zanadto naszego portfela. Jeśli więc szukasz prawdziwego sposobu na pozbycie się zmarszczek zamiast ciągłego tuszowania ich skutków i jesteś w stanie cierpliwie doczekać, z pewnością wartych czekania, wyraźnych (i zdrowo osiągniętych!) efektów, akupunktura kosmetyczna jest właśnie dla Ciebie.

Uwaga, ta strona używa COOKIES. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. X

zamknij
umawianie wizyt

umów się na wizytę

umawianie wizyt

Zadaj pytanie