Blog

Dieta rodzinna, czyli korzyść dla wszystkich

2019-07-02

Wspólna dieta źródłem zdrowia, motywacji i...

Jak wiele razy starałaś/starałeś się utrzymać dietę, ale zawsze coś stawało Ci na drodze? Wyjście na miasto, które zazwyczaj kończy się wizytą w fast foodowym barze, letni grill wśród znajomych, którzy namawiają na choć mały kawałek tłuściutkiego dania, czy chociażby imieniny cioci, podczas których ciężko jest odmówić przygotowanych starannie przysmaków. Do tego wieczne przekładanie diety z myślą: “zacznę od jutra”, które ciężko przychodzi i przekłada się z poniedziałku na poniedziałek, z pierwszego dnia miesiąca na kolejny itd. A przecież można przyjemniej i bardziej konsekwentnie. Jak? Z rodziną! W końcu razem zawsze oznacza raźniej. Dieta rodzinna niesie ze sobą liczne korzyści, które widoczne są na wielu poziomach.

 

Jakie zalety płyną z diety rodzinnej?

  • Kiedy jesteśmy na diecie, potrafimy być drażliwi, podobnie jak podczas procesu rzucania palenia. Jest to niewątpliwie znaczna zmiana w naszym stylu życia. Pokus odstąpienia od wyznaczonych zasad diety jest wiele, ale nic nie jest w stanie równać się z obecnością zakazanych produktów w naszej lodówce, po które można by po prostu sięgnąć. Niemniej jednak jeszcze cięższym testem na naszą asertywność jest widok współmieszkańców zajadających się np. ulubionym hamburgerem. Nasza wytrwałość w postanowieniu przechodzi wtedy ogromną próbę. W sytuacji, kiedy jesteśmy na diecie wspólnie, jest to znacznie łatwiejsze. Nie musimy bowiem obawiać się, że gdy zajrzymy do szafki, naszym oczom ukaże się smakołyk, któremu ciężko się oprzeć. W końcu czego oczy nie widzą, temu łasuchowi nie żal ;)

 

  • Wsparcie, jakie otrzymujemy podczas diety rodzinnej jest nieocenione. Mogą zdarzyć się sytuacje, w których nasza motywacja zaczyna kuleć. Wtedy nie ma nic lepszego, jak bliska osoba, która wie najlepiej jak pokrzepić do dalszego działania niejednokrotnie z efektem zdwojonej siły. Nawet jeśli sama rozmowa okazuje się niewystarczająca, obserwując innych członków rodziny kontynuujących swoje postanowienie, nie chcemy się od nich różnić i sami w sobie znajdujemy na nowo determinację do działania.

 

  • Poza bezcenną otuchą zacieśniamy również więzi rodzinne dzięki wspólnie wyznaczonemu celowi. Spędzanie czasu razem poprzez gotowanie to idealny czas na integrację, poznanie siebie bliżej. Budujemy w sobie nawzajem poczucie konsekwentności oraz wytrwania w postanowieniach, co stanowi cenną lekcję dla dzieci.

 

  • Zwykle odchudza się żona lub mąż, co związane jest z gotowaniem dwóch różnych posiłków na obiad, przygotowywaniem dwóch kolacji i śniadań. W przypadku diety rodzinnej problem zostaje rozwiązany. Oszczędzamy tym samym cenny czas i energię, ale też produkty, które kupowane dla jednej osoby często ostatecznie marnują się.

 

  • Nasze zdrowie, kondycja i samopoczucie ulegną znacznej poprawie. Dieta rodzinna to sposób na zjedzenie posiłku, który każdemu dostarczy odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczy oraz witamin i składników mineralnych. Dzięki temu będziemy bardziej sprawni, odporni na choroby, a nasze myślenie będzie wyraźnie pozytywne. Jak mówią, w zdrowym ciele, zdrowy duch ;)

 

  • Poszerzenie wiedzy kulinarnej to skutek uboczny prowadzenia diety, ale jak bardzo przyjemny skutek! Poznawanie nowych kombinacji smakowych, które jednocześnie są zdrowe i smaczne naprawdę jest możliwe. A kto wie? Może nawet przypadkowo odkryjecie swoją nową pasję, jaką będzie właśnie gotowanie.

 

Szybko okazuje się, że kuchnia to magiczne miejsce, gdzie w prosty i przyjemny sposób można wyczarować zdrowie dla siebie i całej rodziny. Jeżeli więc nie chcesz stosować diety cud, a zmienić menu na zdrowsze, włącz w to dzieci oraz partnera/partnerkę. Oczywiście każdy będzie miał inne zapotrzebowanie na różne elementy diety, dlatego warto zgłosić się do Trea na konsultacje rodzinne, podczas których nasi specjaliści dopasują program żywieniowy specjalnie skrojony według Waszych potrzeb, stylu życia i preferencji smakowych.

Uwaga, ta strona używa COOKIES. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. X

zamknij
umawianie wizyt

umów się na wizytę

umawianie wizyt

Zadaj pytanie