Blog

Lecznicza siła igieł – 6 faktów na temat akupunktury

2019-02-04

Poznaj ciekawe fakty na temat akupunktury. Być może przekonają Cię do tego, aby skorzystać z tej metody?

Akupunktura to wywodząca się z Dalekiego Wschodu metoda leczenia, która polega na nakłuwaniu określonych punktów na ciele z pomocą metalowych igieł. Ten sposób stymulacji ma za zadanie udrożnić kanały energetyczne w ciele, dzięki czemu poprawia się samopoczucie, znikają różne dolegliwości, pobudzone jest krążenie krwi, a energia bez przeszkód przemieszcza się po ciele, przywracając mu równowagę fizjologiczną, poprawiając odporność i stymulując procesy regeneracyjne tkanek.

Akupunktura – co warto o niej wiedzieć?

Istnieje bardzo wiele przesądów i mitów dotyczących akupunktury. Dlatego warto zagłębić się w temat – zwłaszcza jeśli samemu chce się poddać zabiegom z tej dziedziny – aby wiedzieć dokładnie, na czym polega i jakie efekty może przynieść. Poniżej prezentujemy najciekawsze fakty na temat akupunktury.

  1. Akupunktura jest jedną z najstarszych metod leczniczych – jej początki określa się na około 4 tys. lat p.n.e. Za "ojczyznę" akupunktury uważa się Chiny. To tam leczono różne dolegliwości, nakłuwając ciało drobnymi, zaostrzonymi odłamkami skał. Następnie zaczęto wytwarzać igły do akupunktury – z kości, kamienia lub drzewa bambusowego. W kolejnych stuleciach pojawiały się igły z brązu, następnie z żelaza, stali, złota oraz srebra.

  2. Akupunktura ułatwia przepływ energii w ciele. Energia witalna Qi, według Chińczyków, przepływa przez kanały energetyczne w ciele, dzięki którym dociera do wszystkich jego części. Gdy pojawia się infekcja, uraz mechaniczny lub po prostu zbyt duże natężenie stresu, kanały zablokowują się, energia nie może przepływać, a równowaga ciała zostaje zaburzona, co skutkuje między innymi dolegliwościami bólowymi i prowadzi do powstawania chorób. Starożytni Chińczycy odkryli, że nakłuwanie określonych miejsc na ciele – akupunktów – pozwala odblokować swobodny przepływ energii, dzięki czemu poprawia się zdrowie i samopoczucie, a stany chorobowe zaczynają się wycofywać. Akupunktura nie jest oczywiście w stanie wyleczyć ze wszystkich chorób, jednak może przynieść dużą ulgę w dolegliwościach bólowych, poprawiać kondycję całego organizmu i dzięki temu doskonale uzupełniać inne metody leczenia.

  3. Akupunktura to metoda bezpieczna Niektórzy obawiają się, że za pomocą igieł mogą być przenoszone choroby zakaźne. Jednak współcześnie nie jest to zagrożenie, ponieważ igły są sterylizowane po zabiegu lub po prostu używa się igieł jednorazowych. Nie ma więc ryzyka zakażenia podczas zabiegu.

  4. Potrzebnych jest przynajmniej kilka zabiegów, aby odczuć efekty terapii. Niewielkie infekcje i niegroźne dolegliwości (np. przeziębienie, ból głowy) mogą ustąpić już po 3-5 zabiegach, natomiast przy poważniejszych problemach zdrowotnych zwykle wykonuje się przynajmniej 10 zabiegów. W przypadku długo leczonych chorób może być konieczne wykonywanie kilku serii zabiegów, pomiędzy którymi następują kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne przerwy. W przypadku terapii długoterminowej konieczna jest cierpliwość, zaufanie do terapeuty wykonującego akupunkturę i stosowanie się do jego zaleceń.

  5. Istnieją przeciwwskazania do zabiegów akupunktury. Nie mogą im poddawać się osoby chorujące na choroby zakaźne, na raka, choroby psychiczne, weneryczne, cierpiące na różnego rodzaju choroby i zapalenia skóry oraz na hemofilię. Z metody tej nie mogą też korzystać osoby ze wszczepionym rozrusznikiem serca, także kobiety w ciąży, podczas miesiączki i karmiące piersią.

  6. Istnieją pewne zasady dotyczące przygotowania do zabiegu oraz zachowania po nim. Przed zabiegiem i ok. 2 godziny po nim nie powinno się jeść. Na zabieg należy przyjść w miarę wypoczętym, bez pośpiechu i nerwów. Podobnie po zabiegu przez ok. 2 godziny należy unikać większego wysiłku i stresu. W dniu zabiegu powinno się unikać długich kąpieli. O pozostałych zaleceniach z pewnością uzyska się informację bezpośrednio od terapeuty.

Akupunktura – zapraszamy na zabieg do naszego gabinetu

Wszystkich zainteresowanych akupunkturą lub innymi terapiami medycyny naturalnej gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem. Chętnie udzielimy szczegółowych informacji, rozwiejemy wszystkie wątpliwości i ustalimy termin pierwszego zabiegu. Zapraszamy!

Uwaga, ta strona używa COOKIES. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. X

zamknij
umawianie wizyt

umów się na wizytę

umawianie wizyt

Zadaj pytanie