Blog

Terapia manualna Tuina – zdrowie ciała i umysłu

2019-02-19

Terapia manualna Tuina - starożytny chiński sposób na przywrócenie zdrowia ciała i umysłu.

W starożytnych Chinach narodziło się wiele sposobów leczenia, które stosowane są do dziś. Niektóre z nich stale rozszerzają swój zasięg, a wiedzę na ich temat zdobywają ludzie na całym świecie. Leczenie metodami opartymi na wiedzy starożytnej wymaga oczywiście pewnego dostosowania do dzisiejszych realiów, np. pod względem dostępu do wiedzy na temat tego, jak działają poszczególne terapie. Dziś większość z nas, zanim podda się jakiemuś zabiegowi (zwłaszcza o mało popularnej nazwie), chce lepiej poznać jego zarówno biologiczne, jak i filozoficzne fundamenty. Dlatego też przygotowaliśmy dawkę cennych informacji na temat terapii manualnej Tuina, którą stosujemy w naszym gabinecie. Zapraszamy do lektury.

Mądrość starożytnych Chin: zdrowie jest w nas

Tradycyjna medycyna chińska oparta jest na założeniu, że w ludzkim organizmie, za pośrednictwem kanałów energetycznych (meridian) przepływa energia życiowa Qi. Zablokowanie przepływu energii skutkuje chorobami i dolegliwościami bólowymi. Aby przywrócić ciału zdrowie i równowagę, należy usunąć te blokady, a można to zrobić za pomocą odpowiedniego dotyku, nacisku czy nakłuwania określonych punktów w ciele. Dlatego też tak wiele technik wywodzących się ze starożytnych Chin to techniki manualne. Należy do nich również terapia Tuina.

Czym jest terapia manualna Tuina?

Tuina to terapia manualna oparta na tradycyjnej tradycyjnej medycynie chińskiej. Jest połączeniem terapii fizycznej z innymi sposobami oddziaływania na ciało i umysł człowieka: akupresurą, chiropraktyką oraz masażem. Dzięki koncentracji na uaktywnianiu przepływu energii w organizmie człowieka, ma działanie holistyczne. Pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, ale także na umysł.

Na czym dokładnie polega? Tuina to słowo, które można przetłumaczyć jako naciskanie i wyciąganie (lub naciskanie i chwytanie) – i są to czynności, na których w głównej mierze opiera się zabieg. Poszczególne części ciała stymulowane są za pomocą technik uciskających, wibracyjnych i przesuwnych, a terapeuta stosuje je z różną siłą i intensywnością.

Kondycja kręgosłupa w dużej mierze wpływa na stan całego organizmu, w tym także organów wewnętrznych - problemy z kręgosłupem, za pośrednictwem układu nerwowego, bardzo często wywołują inne dolegliwości w ciele. Terapia Tuina ma za zadanie dotrzeć do źródła problemu (choroby, bólu, napięcia), dlatego też wiele działań wykonywanych jest właśnie w okolicy kręgosłupa.

W jaki sposób terapia Tuina wpływa na ciało i umysł?

Dzięki stymulacji manualnej usuwane są blokady energetyczne w ciele, rozluźniają się napięcia mięśni, a organizm wraca do równowagi. Znika wiele dolegliwości bólowych, zarówno w obrębie pleców, karku i kończyn, jak i narządów wewnętrznych. Pacjenci, którzy poddają się terapii manualnej Tuina, zauważają także poprawę samopoczucia psychicznego: zmniejsza się ich poziom stresu, lepiej śpią, mają więcej energii, poprawia się im nastrój, polepsza koncentracja.

Terapia Tuina zalecana jest zatem między innymi w przypadku:

  • odczuwania bólu pleców, napięć karku, bólu kończyn,

  • dolegliwości związanych z narządami wewnętrznymi (np. problemy trawienne),

  • problemów ze swobodnym poruszaniem się (bóle stawów, mięśni, ograniczenie zakresu ruchu),

  • złego samopoczucia psychicznego (nadmierny stres, obniżenie nastroju),

  • zaburzeń w codziennym funkcjonowaniu organizmu (brak apetytu, problemy ze snem, bóle głowy),

  • przemęczenia, poczucia wycieńczenia organizmu, braku energii.

Powyższe dolegliwości nie muszą występować u osób, które chcą skorzystać z terapii, bowiem nawet u zdrowych pacjentów będzie ona miała bardzo pozytywny wpływ: wzmocni odporność, poprawi samopoczucie, doda energii i będzie mieć cenne działanie profilaktyczne. Zabiegom w tym zakresie mogą się poddawać zarówno osoby dorosłe, jak i osoby starsze oraz dzieci. Zabiegi Tuina mogą być wspomagane maściami, plastrami, kompresami ziołowymi, moksoterapią, bańkoterapią i innymi środkami, które dodatkowo wzmacniają uzyskany efekt.

 

Jeśli jesteś zainteresowany tą metodą, skontaktuj się z nami – chętnie przedstawimy więcej informacji. Zapraszamy!

Uwaga, ta strona używa COOKIES. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. X

zamknij
umawianie wizyt

umów się na wizytę

umawianie wizyt

Zadaj pytanie